Maj 31, 2010 0

Jak zerwać z nałogiem kofeinowym podczas ciąży?

By in Ciąża

Młoda kobietaW poprzednim artykule pisałem o tym jakie negatywne skutki niesie kofeina w czasie ciąży a właściwie jej nadużywanie… „No dobrze, ale jak zerwać z nałogiem kofeinowym” mogłyby napisać do mnie liczne ciężarne…

Pierwsza rzecz to motywacja – po zajściu w ciążę większość matek pragnie zapewnić jak najlepsze warunki swojemu dziecku, tak więc ważne są następne kroki. Ciężarna powinna zastanowić się z jakiego powodu spożywa napoje zawierające kofeinę. Jeśli dla ich smaku, może zastąpić je bezkofeinowymi odpowiednikami (kawa, herbata). Ale taka np. „cola” – nie dość, że zawiera kofeinę to jeszcze z bąbelkami… Niektóre poradniki mówią, że można zastąpić colę bezkofeinowymi napojami z owoców papai, mango, wiśni, jagód. Łatwo powiedzieć… niemniej jednak czas ciąży może stać się okazją do zgłębiania ignorowanej dotąd bogatej krainy smaków. Nie wspominając o tym, że organizm kobiety w ciąży bywa zaskakujący, kierując ją ku przeróżnym zachciankom kulinarnym.

Innym aspektem picia napojów zawierających kofeinę jest zmiana ciśnienia, które one powodują. Pamiętajmy, że istnieją lepsze sposoby na podniesienie ciśnienia – jak chociażby spożywanie posiłków bogatych w węglowodany i białko. Najlepszym jednak sposobem jest oczywiście ruch, z którego ciężarna nie powinna rezygnować – w szczególności na „świeżym powietrzu”.

Odstawienie kofeiny wiąże się z kryzysem, który może trwać kilka dni. Trzeba wtedy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody, świeżych owoców i ruchu. Jeśli picie kawy stało się „kultem” lub jednym z przyjemniejszych momentów dnia, warto pomyśleć o zastąpieniu tego rytuału innym. W końcu dobro maluszka jest najważniejsze.

Podobne wpisy:

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply